راهنمای سفر به وان ترکیه خوی سرو مرز ایران

سفر وان ترکیه خوی سرو مرز ایران

راهنما 09100049363

همه ی ما برای مسافرت هایمان از پیش برنامه ریزی کرده و نهایت استفاده را از سفرمان داشته تا حسابی خوش بگذرد. اما گاهی نمی دانیم به کجا سفر کنیم، از طرفی می خواهیم هم حالمان خوب شود و هم بتوانیم حسابی خرید کنیم . نکته ای که در سفر بسیار اهمیت دارد راه است . گاهی راه آنقدر خسته مان می کند که انرژی برای سفر کم می آوریم چه این سفر در ایران باشد چه خارج از کشور .

در این سفرنامه می خواهم هر آنچه برای سفر به وان می خواهید را شرح دهم . وان ترکیه با جمعیت 400 هزار نفری ، در حال حاضر یکی از شهر های مرزی و بزرگترین شهر شرقی ترکیه محسوب می شود و ایرانی های زیادی در آنجا ساکن می باشند . یکی از مزیت های آن غذاهای سازگار با مزاج ایرانی ها بوده و چیزی که ایرانی ها با آن بسیار سوپرایز می شوند خرید و تفریح فوق العاده وان که نسبت به کشورهای دیگر اطراف شمال ایران نسباتا شرایط خرید و تفریحی بهتری دارد . برای رفتن به وان ترکیه دو مرز وجود دارد که نمی توانم بگویم فقط از کدام مرز به وان سفر کنید بلکه در شرایط مختلف باید نوع مرز را انتخاب کرد .

مرز خوی ( مسیر رازی) :

از تهران تا مرز خوی 11 ساعت و از خوی تا وان 2:30 می باشد.

مرز سرو ( مسیر ارومیه):

از تهران تا مرز سرو 11 ساعت و از خوی تا وان 4 ساعت می باشد.

تفاوت دو مرز خوی و سرو :

در روزهای عادی از مرز سرو بهترین مرز برای رفتن به وان است ولی در روزهای پیک سفر ، به دلیل انبوه مسافران و عدم پاسخ گویی مناسب مرز بانان و باز بودن فضای مرز که در زمستان برفی و سرد و در تابستان گرما شدید است ، مرز خوی مسیر مناسبی نیست . اما مرز سرو با آنکه اکثرا بازه زمانی بیشتری تا وان دارد اما به دلیل پاسخ گویی محترمانه ، راه انداختن سریع تر مسافران ، مسقف بودن و خلوت بودن آن نسبت به مرز خوی ، مرز سرو را پیشنهاد می دهم . با آنکه مسیر مرز خوی تا وان نزدیک تر از سرو تا وان است اما در زمان پیک سفر از مرز سرو زودتر به وان خواهید رسید.

مراکز خرید :

مراکز خرید و پاساژهای بزرگ در خیابان جمهوریت قرارگرفته اند . مرکز خرید (AVM)  به زبان ترکی آومه ، با 3 طبقه و مساحت بسیار بزرگ ، در حال حاضر بهترین مرکز وان می باشد. در اینجا انواع برندهای معروف از جمله : LC WIKI KI، DEFACTO،  POLO، NIKE،  FLOW، ADIDAS، KOTON، INICE  وجود دارد به جز MANGO و ZARA  که در همان خیابان جمهوریت می باشد.

کافه ها و رستوران های وان ترکیه :

رستوران مولانا با غذاهای ایرانی در خیابان راش قرار گرفته است . همچنین رستوران حاج بابا ، جاق کباب ، کافه  HISTORIA در خیابان جمهوریت قرار گرفته اند، فاصله این رستوران ها تا مراکز خرید کمتر از 15 دقیقه به صورت پیاده روی می باشد.

 

قیمت غذاهای وان چقدر است ؟

غذاهای وان اکثرا کباب است و بسیار ارزان و حجیم بوده که انواع آن ها را همراه قیمت به شرح ذیل آورده ام :

 • له مجنون : 2.5 تا 4 لیر
 • کوفته ( کوفتهی وان بسیار معروف است ): 5 لیر
 • دونر مرغ : 7 لیر
 • ات بورک ( بورک گوشت ) : 9 لیر
 • دونر گوشت : 10 لیر
 • آدنا کباب ( مثل کباب کوبیده است ) : 17 لیر
 • جوجه کباب : 17 لیر
 • ماهیچه : 18 لیر
 • جاق کباب : 20 لیر
 • اسکندر کباب : 21 لیر

کرایه تاکسی در وان ترکیه چقدر است ؟

کرایه تاکسی برای هر نقطه در داخل شهر وان فقط نفری 10 لیر است .

 مکان های دیدنی :

قلعه وان ، کلیسای آختامار ، خانه گربه ها ، کارگاه نقره سازی ، اسکله دریاچه وان و جزیره آختامار که داستان عاشقانه بسیار زیبای آن شما را به وجد می آورد . قلعه وان ، کلیسای آختامار ، خانه گربه ها ، کارگاه نقره سازی ، اسلکه دریاچه وان در یک مسیر قرار دارند که فاصله هتل 4 ستاره رسمینا تا قلعه وان 17 دقیقه ، خانه گربه ها 15 دقیقه ، اسکله دریاچه وان 30 دقیقه و جزیره آکدامار 45 دقیقه با ماشین می باشد .

بهترین زمان سفر به وان در کشور ترکیه :

 مدت زمان مناسب برای تور وان 3 الی 4 شب می باشد و بیشترین جاذبه ی این شهر خرید های بسیار ارزان و فوق العاده اش است . به ویژه در تابستان ( شهریور ماه ) قیمت ها به علت آفرهای فراوان ، ارزان تر از همیشه بوده و شما می توانید قیمت لباس های  برند که حدودا 100 هزار تومان به بالا  بوده را با قیمتی به طور متوسط 30 هزار تومان ، خریداری کنید ، در ضمن برای سایر مطالب مانند  اولین جهانگردان ایرانی ، و یا موزه ها و هتل های مقرون بصرفه میتوانید از قسمت جستجو در بالای سایت استفاده نمایید .

مدارک خروج از ایران :

برای خروج از مرز ایران تنها به پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار نیاز بوده و همچنین برای افرادی که برای اولین بار اقدام به گرفتن پاسپورت می کنند ،  10 روز کاری و برای تمدید آن ، 7 روز کاری نیاز بوده تا پاسپورت خود را دریافت کنند .

 انواع پکیج تور وان ترکیه :

پکیج ها به دو صورت بسته می شوند:

 • پکیج انفرادی
 • پکیج گروهی

 پکیج های انفرادی لیدر همراه نداشته و هزینه پکیج ارزان تر می باشد ولی در پکیج گروهی ، لیدر همراه شما بوده و شما را در گروه با هم آشنا می کند ( دغدغه بسیاری از مسافرانی که در گروه تنها سفر میکنند ) ، در نتیجه سفری با آرامش و لحظات به یادماندنی برایتان ساخته و همواره در طول سفر راهنماییتان می کنند.