این سه موزه را بخاطر بسپارید حتی از ۱۲ هزار سال قبل!

سه موزه دیدنی تهران 12 هزار سال قبل

راهنما 09100049363

گاهی به دلیل راه های طولانی و کمبود وقت از بازدید موزه ها و آثار تاریخی کشورمان به راحتی می گذریم . اما این تاریخ کشور ماست و دانستن و بازدید از آن برای هر ایرانی واجب است. در این مقاله سه موزه تاریخی و بسیار جذاب تهران که در نزدیکی هم هستند و برای هرایرانی بسیار جذاب است را آورده ام .

  •   : موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی‌تیر، خیابان پروفسور رولن قرار دارد.

 

موزه ملی ایران که مجموعه ای از آثار باستانشناسی است در این موزه آثار پیش از تاریخ را تا جدید ترین آنها برای 12 هزار سال پیش است. که قدیمی ترین اثر آن مربوط به دوره پارینه سنگی با یک میلیون سال قدمت است. در این موزه آثاری چون نسخه های خطی پارسی ، قطعه ای از مجموعه هخامنش ، سر دری درِ موزه ملی ایران. پلکان تخت جمشید، تندیس داریوش کبیر، پیکره سنگی شیر بدون سر هخامنشی،سردار اشکانی، سردیس شاهزاده اشکانی، مرد نمکی وجود دارد. تعدادی از اشیاء در بخش پیش از تاریخ سالن متعلق به تمدن عیلام که یکی از با شکوه ترین ادوار دوره عیلامیهاست. ظروف ، نقوش ، ادوات جنگی ، اشیاء تزئینی ، پیکر های انسانی و جانوری ، شیشه ، قالی و ... در این موزه است که همه و همه الهام بخش در همه امور هستند. بلیط ورودی این موزه بین 3000 هزار تومان تا 5000 هزار تومان است.

 
  • : سر در باغ ملی

آدرس: ایران - تهران ضلع شمالی خیابان امام خمینی و در ضلع شرغی وزارت امور خارجه قرار دارد سر در باغ ملی یکی از نمادهای تهران و از بجامانده های دوره قاجار است که به دستور رضا شاه ساخته شد. این سر در شامل اشعار ندیم الملک ، نقوش کاشی کاری شده دو سر شیر که در بین آنها تاجی قرار دارد و همینطور دارای صحنه های تیر بار و گلوله های توپ به چشم می خورد. صحنه تسخیر تهران ، نگاره تمام قد سربازان لژیون قزاق، مسلسل و نقوش فرشته پیروزی در نمای داخلی باغ موزه قرار دارد. باغ موزه دارای سه درب با دروازه های چدنی است که توسط محمد علی کرمانی ساخته شده است. سر ستون ها ، کاشی ها ، نمای درونی و سردر باغ ملی بسیار جذاب و دیدنی است. این آثار تاریخی برای هنرمندان و تاریخ شناسان بسیار الهام بخش است و همینطور نشان دهنده اینکه از کجا و چه فرهنگی به کجا رسیده ایم و می توان تغیرات تهران را با دیدن این آثار لمس کنیم.

  • : موزه و کتابخانه ملک

تهران، خیابان امام خمینی، خیابان ملل متحد (باغ ملی)، صندوق پستی تلفن موزه و کتابخانه ملک : 66751291

از سه موزه دیدنی ، صاحب و واقف کتابخانه ملک ، حاج حسین ملک است . او اصالتا تبریزی و مجتهد زاده بوده است که این کتابخانه در سال 1278 خورشیدی از خراسان به تهران خانه پدری حاج حسین ملک منتقل گردید و به وقف درآمد. با وارد شدن در موزه با نحوه ی زندگی و تفکرات حاج ملک کاملا آشنا می شوید. این موزه و کتابخانه شامل تمامی لوازم شخصی و وسایل های خانه و بالغ بر هزاران نسخه خطی یا چاپ سنگی شامل لوستر ، فرش ، مبلمان ، تابلو ها مجموعه تمر ، سکه ، آثار لاکی و تابلو های نقاشی دیده می شود که تمام آنها توسط حاج حسین ملک وقف شده است. این فضا بسیار الهام بخش و انگیزه برانگیز است که هر شخص اهل علم را به وجد می آورد . این فضا ذره ای از نوع تفکر حاج حسین ملک را بازگو می کند که می توان الگوی هر شخصی در بدست آوردن علم و دانش باشد.

همراه با ارائه خدمات بینظیر به ایرانگردان و جهانگردان عزیز دیدار از اماکن دیدنی چند پارک بزرگ تهران ، دست کم سه موزه قدیمی ، رستورانهای سنتی و مدرن و اقامتگاه های حاشیه ای مانند شمیرانات ، کن و سولقان نیز توصیه میگردد .