قدیمی ترین اثر باکو کجاست؟ دروازه مراد کاخ شیروان شاه

باکو کاخ قدیمی دروازه مراد شیروان شاه

راهنما 09100049363

 هر شهر مرکز و نمادی دارد که همگان آن شهر را با آن نماد می شناسند طوری که اثر اصیل آن شهر بوده و فرهنگ آن شهر را به نمایش می گذارد . از این رو کاخ شیروان شاه نماد باکو و یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین اثار باکو بوده است که در ادامه شما را با این اثر آشنا خواهم کرد .

 

کاخ شیروان شاه چجور جایی است؟

کاخ شیروانشاه موزه مرکزی باکو از جنس ماسه و سنگ با ظاهر بسیار جذاب و دیدنی با 6 قرن قدمت است که در سال 1964 بازسازی و در سال 2000 ثبت جهانی یونسکو شد. این کاخ دو طبقه و دارای 52 باب اتاق است که از جمله : ساختمان اصلی قصر، دروازه شرقی یا دروازه مراد دارای سر درهایی با زبان عربی به سفارش سلطان مراد ساخته شد .

ساختمان اصلی قصر، خانه حمام که در زیر زمین بناشده طوری که در تابستان خنک و در زمستان گرم است . مسجد رویال که برای وضو و غسل کردن بوده . چنبره دفن ، مقبره سید یحیی باکویی و سجد کی قباد با یک مناره برای عبادت صوفیان در نظر گرفته شده ولی در طول زمان قسمت های زیادی از این مقبره از بین رفته و بازسازی شده است . پورتالی درضلع  شرقی ، دیوان خانه این ساختمان برای دادگاه و جلسات رسمی مورد استفاده قرار می گرفت ، مخزن آب و بقایای حمام خانه می باشد . طبقه اول کاخ مورد استفاده شاه و خانواده اش بوده و طبقه اول برای خدمتگزاران .

 

نکته جالب :

جالب است بدانید عکس این کاخ روی پول 10 مناتی باکو چاپ  شده مانند موزه آزادی ما که همگان تهران را به آزادی می شناسند و مرکز گردشگری توریستان قرار گرفته وعکس آن روی پول ایرانی چاپ شده است ، کاخ شیروان شاه هم مرکز گردشگری باکو است .

 

چرا کاخ شیروان شاه؟

این کاخ بسیار الهام بخش و متفاوت است . قصری که سرتاسر از سنگ با آثار و معماری اسلامی ،  با طراحی ای که زندگی گذشتگان را در ذهن ها به تصویر می کشد . مقبره هاکه نوع متفاوت و دانستن نوع دفن مرده ها در گذشتگان و مقایسه آن با زندگی امروزه اطلاعات جالبی می دهد . هر شکل هندسی ای نشان دهنده یک نوع تفکر و دیدگاه که بسیار الهام بخش بوده و اطلاعات بسیاری از تفکر و زندگی گذشتگان می دهد .

 

مثلا مربع و مستطیل از لحاظ یصری نشان دهنده مردانگی ، استورای ، سکون ، منطق و چهار ضلع آن نماد باد ، آب ، خاک و آتش ، چهار فصل ، چهار جهت ( شمال ، جنوب ، شرغ ، غرب ) است. دایره نمادی از حرکت ، زمان ، آرامش و تداوم است و مفهوم بی پایان را القا می کند . مثلث نمادی از ایستایی ، توازن ، و مثل کوه استوار و همینطور این شکل به دلیل تیزی که دارد خطر ، ستیزی و دلهره را القا می کند . با داشتن این اطلاعات می توانید موزه ها را بهتر تحلیل کرده و به راز های آن پی ببرید .

 

زمان بازدید و ورودی کاخ شیروان شاه :

هرروز از ساعت 10 صبح تا 18 غروب با وردی فقط 2 منات برای بزرگسالات و نیم منات برای دانشجویان است ، ضمنا برای اطلاع از سایر مناطق دیدنی ، رزور هتل میتوانید با تلفن روی سایت تماس حاصل نمایید .

آدرس کاخ شیروان شاه :

جمهوری آذربایجان، شهر باکو، کاخ شیروان شاه برای رفتن به کاخ می توانید از مترو و اتوبوس هم استفاده کنید هزیه جابه جایی با اتوبوس و مترو در باکو 50 گپیک یا همان نیم منات است .